Azt hiszem, sokakhoz eljutott már a hír, hogy hét év jogi hercehurca végén a finn Legfelsőbb Bíróság tegnap bűnösnek nyilvánította Päivi Räsänent. Az evangéliumi hitét nyíltan vállaló volt belügyminisztert annak idején két dolog miatt hurcolták bíróság elé. Az egyik egy Twitter bejegyzés volt, amelyben a Római levél első részéből idézett, válaszul arra, hogy a finn evangélikus egyház támogatólag lépett fel a Helsinki Pride mellett. A másik egy jóval korábbi, 2004-es írása („Male and Female He Created Them”), amely a homoszexualitást pszichológiai rendellenességnek nevezte, megerősítve a keresztény tanítást, amely a homoszexualitást nem tekinti a heteroszexualitással egyenlő, természetes szexuális viselkedésnek. A finn Legfelsőbb Bíróság a tweet ügyében felmentette, viszont a pamflet ügyében őt és szerzőtársát, Juhana Pohjola evangélikus püspököt bűnösnek mondta ki gyűlöletbeszéd és kisebbség elleni uszítás vétkében.
Keresési találatok az alábbi kifejezésre:
finn
Finn precedens
Keresztény nézőpontból Päivi Räsänen pere az egyik legfontosabb ügy ma Európában, a következményei ugyanis minden hitvalló keresztényt érinthetnek. A finn hölgy 2011 és 2015 között Finnország belügyminisztere volt, de akkor került igazán a figyelem középpontjába, amikor egy két évvel ezelőtti Twitter-posztja miatt perbe fogták. Miután a finn lutheránus egyház több nyilatkozatban kiállt a Pride mellett, Päivi Räsänen a Római levél elejéről vett idézetet posztolt, szembesítve egyháza vezetőit az apostoli tanítással. Päivit a bibliai idézet miatt gyűlöletbeszéddel vádolták meg, beperelték, januárban lesz a tárgyalása. Ha elítélik, több év börtön vár rá. A per kimenetele európai szinten is precedensértékű: az ítélet döntő befolyással lesz a keresztények szólás- és vallásszabadságára. (Mindenkit bátorítok, hogy nézze meg ezt a 20 perces – magyarul is érthető – interjút a finn hölggyel.)

LEGUTÓBBI HOZZÁSZÓLÁSOK