„Ti már ismeritek, nem úgy mint fiaitok, akik nem ismerik, mert nem látták Isteneteknek, az ÚRnak a fenyítését, nagyságát, erős kezét és kinyújtott karját…” (5Móz 11,2)
Van annak határozott előnye, meg felelőssége is, ha valaki régóta él. Látott dolgokat és volt ideje gondolkodni is rajtuk. Mózes az idősebb generációhoz fordulva mondja: „Ti már ismeritek, nem úgy mint fiaitok…” Vídátem há-jóm (וִֽידַעְתֶּם֘ הַיּוֹם): ismeritek, tudjátok, van ismeretetek, tudásotok, tapasztalatotok.
Mózes korában az idősek látták Isten fenyítését, nagyságát, erős kezét, kinyújtott karját. Látták, „hogy mit tett Egyiptom haderejével, lovaival és harci kocsijaival, hogyan árasztotta rájuk a Vörös-tenger vizét” (4). Látták, „mit tett Dátánnal és Abírámmal, Rúben fiának, Eliábnak a fiaival, amikor feltátotta száját a föld, és elnyelte őket házuk népével, sátraikkal és minden jószágukkal együtt” (6).
Az idősek felismerhetik Isten cselekvésének mintázatait. A tapasztalat tudás, a tudás pedig lehetőség azoknak, akik látták a mintázatot.
De ahhoz, hogy a lehetőség valódi előnnyé váljon, figyelniük, gondolkodniuk, és végül engedelmeskedniük kell. Figyelniük kell arra, amit láttak, végig kell gondolniuk, hogy mi következik a mintázatokból, majd el kell elkerülniük azt, amire a mintázatok mutatnak.
Mi a mintázatok tanulsága? Hát ez: „Szeresd az URat, a te Istenedet, és tartsd meg mindenkor, amit ő elrendelt: rendelkezéseit, döntéseit és parancsolatait!” Hiszen „ti már ismeritek, nem úgy mint fiaitok…” Isten áldást ígér azoknak, akik szeretik őt, de semmi jóval nem kecsegteti azokat, akik Dátán és Abírám útján járnak.
A tudás felelősséggel jár. Az idősek felelőssége, hogy emlékezzenek és meséljenek. „Tanítsátok meg ezeket a fiaitoknak is, beszélj róluk, ha otthon vagy, és ha úton jársz, ha lefekszel, és ha felkelsz.” (19) A fiak felelőssége, hogy figyeljenek és tanuljanak, majd maguk is engedelmeskedjenek, hogy életet és áldást nyerjenek.
„Urunk, köszönjük, hogy tanítasz bennünket! Támogass, kérünk, az engedelmesség Lelkével is, különben olyanok leszünk, mint Dátán és Abírám, meg Egyiptom!”


Ámen.